Zaaranżuj małą łazienkę
Zanim zaczniesz się zastanawiać jak pomieścisz wszystko co niezbędne w małej łazience pomyśl z czego możesz zrezygnować, aby łazienka była funkcjonalna.
Wanna lub prysznic?
Zacznij od zastanowienia się jakie są nawyki higieniczne wszystkich członków rodziny. A może jesteś singlem o dynamicznym stylu życia. Wtedy na pewno docenisz przestronny prysznic z panelem prysznicowym. Bezbarierowy prysznic z kabiną prysznicową zainstalowaną bezpośrednio na podłodze z odpływem liniowym będzie praktyczny dla starszych osób. Inne potrzeby będą miały rodziny z dziećmi, które docenią możliwość wieczornej zabawy w kąpieli z dużą ilością piany. Rozwiązaniem będzie miniwanna lub wanna z zamontowanym parawanem nawannowym o dostatecznie szerokim i płaskim dnie. Wanna o rozmiarze 150 x 75 cm zaoferuje wygodną przestrzeń do kąpieli i brania prysznica. Z myślą o małych łazienkach powstały specjalnie zaprojektowane koncepty łazienkowe, które zaplanowane w każdym centymetrze oferują praktyczną i doskonale poukładaną estetyczną i funkcjonalną całość.
Czy potrzebujesz oddzielną toaletę?
Dwa niezależne pomieszczenia są dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza w trakcie porannej toalety. Jednak warto zastanowić się nad możliwością połączenia toalety z łazienką. Takie rozwiązanie zaoferuje więcej możliwości aranżacji i zyskamy kilka cennych centymetrów w małej łazience. Przykładem takiego rozwiązania jest umieszczenie we wnęce komfortowej przestrzeni prysznicowej.
Często nie mamy jednak możliwości połączenia łazienki z toaletą czy zainstalowania pralki w kuchni. Wówczas warto zdecydować się na takie elementy w łazience, które swym kształtem czy kolorem powiększą optycznie pomieszczenie.
1. Wybierz najlepszy kształt i rozmiar
Produkty dostępne na rynku możemy ogólnie podzielić na produkty z obłym i kwadratowym designem. Styl jaki wybierzemy zależy od naszego gustu, decydując się na prostokątną wannę warto również wybrać pozostałe elementy w tym kształcie zachowując w ten sposób ergonomię pomieszczenia. Nie chcesz się martwić o właściwe dobranie wanny do umywalki czy umywalki do mebli łazienkowych skorzystaj z przemyślanych i dopracowanych w każdym detalu konceptów łazienkowych. Wszystkie elementy konceptu (wanny, umywalki, meble łazienkowe, baterie i dodatki) tworzą harmonijną i logiczną całość, np. część stała parawanu nawannowego jest takiej samej szerokości jak głębokość umywalki umożliwiając z ten sposób wygodne otwarcie parawany i wejście do wanny. Kolejny trikiem jest możliwość wybrania wanny asymetrycznej, która zajmuje mniej miejsca w łazience, a jej przekątna jest o 20 cm dłuższa niż przekątna tradycyjnej wanny prostokątnej. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w łazience i jednocześnie zyskać więcej przestrzeni do komfortowej kąpieli. Dodatkowym atutem jest możliwość zainstalowania parawanu nawannowgo oferującego wygodny prysznic bez obawy o zalanie łazienki.
2. Wzornictwo z pomysłem
Wybierz rozwiązania z wartością dodaną. Wygodny reling na ręcznik lub praktycznie podzielona przestrzeń wewnętrzna szafki. Dobrze przemyślana i zaprojektowana szafka podumywalkowa pomieści ręczniki, kosmetyki czy akcesoria, które będziesz mieć zawsze pod ręką. Niektóre szafki pomieszczą nawet kosz na brudną bieliznę. Możliwość powieszenia szafek ułatwi czyszczenie łazienki. Całość uzupełnią dopasowane lustra z półeczkami, oświetleniem i często gniazdkiem. Lustra powiększą optycznie łazienkę i będą pomocne przy codziennej toalecie.
3. Rozświetl
Wykorzystaj wszystkie dostępne rozwiązania dostępne na rynku, które pomogą w pełni oświetlić łazienkę. Jeśli łazienka nie ma dostępu do światła dziennego, głównym oświetleniem powinno być światło górne i dodatkowo oświetlone lustro. Ciekawe elementy łazienki podkreśl wodoodpornymi pasmami LED. Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie luxferów, które doświetlą łazienkę korzystając z oświetlenia sąsiadującego pomieszczenia. Kupując oświetlenie do łazienki upewnij się, że jest ono przystosowane do pracy w wilgotnym środowisku i spełnia wszystkie niezbędne normy.
4. Obłożone ściany
Płytki ceramiczne są materiałem, który tworzy styl łazienki. Właściwy dobór kolorów i formatu wyczaruje nawet w małej łazience przyjemną przestrzeń do codziennego relaksu. Łazienkę optycznie powiększą duże formaty płytek tak skalibrowane, aby można je było ułożyć z minimalną szczeliną. Powiększy to optycznie przestrzeń i jednocześnie ułatwi czyszczenie fug. Na podłodze połóż płytki w kolorze ciemniejszym. Prostokątne płytki ułożone poziomo zwiększą optycznie pomieszczenie, płytki prostokątne ułożone pionowo podniosą sufit. Łazienkę skutecznie rozświetli połączenie płytek z połyskiem z ich jasnym kolorem.
Minimalna przestrzeń
Przy planowaniu łazienki warto pamiętać o ergonomii pomieszczenia i zachować niezbędną przestrzeń obok wanny czy umywalki, abyśmy mogli wygodnie wysuszyć się po kąpieli czy umyć zęby nad umywalką bez obawy o obijanie się o rogi szafek czy pralki.
Zachowaj ogólne zasady projektowania dotrzymując minimalnych odległości pomiędzy elementami wyposażenia łazienki, odpowiedniej odległości od ścian i szerokości przejścia.